Stare porzekadło mówi, ze sport to zdrowie. I my się z tym zgadzamy. Ale czasem pojawiają się kontuzje, czyli ta niepożądana, ale nieunikniona część uprawiania sportu. Istnieją jednak techniki masażu, wykonywane zarówno przed wysiłkiem, jak i po nim, które minimalizują ryzyko odniesienia urazu, regenerują oraz rozluźniają mięśnie. A kiedy już uraz nastąpi, warto zastosować masaż, dzięki któremu nasz organizm szybciej powróci do zdrowia.
W ramach usług dla sportowców posiadamy obecnie w ofercie:
MASAŻ PRZEDWYSIŁKOWY
Masaż przedwysiłkowy, zwany inaczej startowym lub mobilizującym, wykonywany jest tuż przed największym wysiłkiem organizmu (najczęściej przed startem w zawodach). Powinno się go wykonać tuż przed właściwą rozgrzewką, która jest elementem niezbędnym, by masaż odniósł swój skutek. Czas trwania tego masażu jest zróżnicowany i zależy od tego jak wiele mięśni będziemy angażować w duży wysiłek fizyczny, a jego główne techniki to poklepywanie i ugniatanie mięśni, co ma spowodować ich rozgrzanie. Efekt? Pobudzone i rozgrzane mięśnie, które lepiej reagują na wysiłek i są mniej podatne na urazy.
Michał Turczynowicz
czas trwania 30 minut | cena: 60 zł
czas trwania 45 minut | cena: 80 zł
czas trwania 60 minut | cena: 140 zł
MASAŻ POWYSIŁKOWY
Celem masażu powysiłkowego (zwanego inaczej regeneracyjnym lub restytucyjnym) jest przyspieszenie odnowy organizmu i w miarę szybkie przygotowanie zawodnika do następnego treningu. Masaż powysiłkowy ma zapobiegać przetrenowaniu i powstaniu przeciążeń narządu ruchu. Wykonuję się go po 1,5 - 2 godzinach po treningu lub zawodach. Ten rodzaj masażu ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy intensywność wysiłku i ilość zawodów w ciągu roku jest dla organizmów sportowców bardzo dużym obciążeniem. Warto po ich kolejnym dużym obciążeniu oddać się w ręce profesjonalistów, którzy przyspieszą dojście mięśni do stanu normalnego. Tym bardziej, że wykonanie masażu powysiłkowego, jest nawet trzykrotnie lepsze pod względem regeneracji niż pozostawienie organizmu w tym czasie w normalnym odpoczynku.
Michał Turczynowicz
czas trwania 30 minut | cena: 60 zł
czas trwania 45 minut | cena: 80 zł
czas trwania 60 minut | cena: 140 zł
KINESIOTAPING
Jest to metoda fizjoterapeutyczna spopularyzowana w latach 80-tych przez Japończyka Kenzo Kase. To nowoczesna i naturalna metoda, polegająca na aplikowaniu na ciało (w ściśle określony sposób) nierozciągliwej lub elastycznej taśmy, w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Zastosowanie znajduje ona nie tylko w medycynie sportowej (w przypadku kontuzji lub przeciążenia), ale też w ortopedii i rehabilitacji, bowiem jest to terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń. Jest na tyle uniwersalna, że można ją stosować jako fizjoterapię sportową (wyczynową i amatorską), sposób na uśmierzanie bólu (m. in. w czasie ciąży) czy w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni.
Schorzenia, przy których warto stosować kinesiotaping w kontekście uprawiania sportu, to przede wszystkim:
Ból:
- pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
- kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) - plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
- po operacjach - kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny.
- Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie - plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie odciążają je i normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.
- Zapobieganie kontuzjom - plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.
- Skurcze - plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i nastąpił skurcz mięśni, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.
- Problemy z krążeniem - plastry dają ten sam efekt, co drenaż limfatyczny - wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie polecane jest np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).
Michał Turczynowicz
czas trwania 15-30 minut | cena: 20-50 zł